ĐELJOŠAJ ZA CDM: CRNA GORA ŽIVI U STANJU IMPROVIZACIJE, IZBORI MORAJU DONIJETI APSOLUTNI LEGITIMITET VLAST

Politika

Svjedočimo da Crna Gora već treću godinu živi u stanju koje bih ja nazvao improvizacijom, kaže u intervjuu portalu CdM nosilac izborne lista “BESA Za Evropski razvoj” (Albanski forum) i predsjednik opštine Tuzi Nik Đeljošaj. On poručuje da vanredni parmalnentarni izbori, koji su zakazani za 11. jun, moraju donijet apsolutni legitimitet vlasti i samim tim političku stabilnost u Crnoj Gori. Đeljošaj očekuje da će na predstojećim izborima Albanski forum još jednom potvrditi da su najjači i najlegitimniji predstavnik albanskog naroda u Crnoj Gori. Nosilac liste “BESA Za Evropski razvoj” vjeruje da će Crna Gora postati članica EU.

CdM: Šta novi izbori moraju donijeti Crnoj Gori ?

Đeljošaj: Na prvom mjestu apsolutni legitimitet vlasti i samim tim političku stabilnost. Svjedočimo da Crna Gora već treću godinu živi u stanju koje bih ja nazvao improvizacijom. Nakon izbora 30. avgusta 2020. formirana je vlada u kojoj nijesu direktno participirale dvije najveće političke stranke ili koalicije koje su na izborima osvojile gotovo tri četvrtine glasova, iako je u početku DF podržao tu vladu. Ona je, međutim, jako brzo izgubila legitimitet, a zatim i povjerenje u parlamentu.

Nakon toga imamo novu vladu koja takođe brzo gubi povjerenje i koja je dugo u tehničkom mandatu. Istraživanja javnog mnjenja i rezultati lokalnih i predsjedničkih izbora koji su se dogodili u međuvremenu ukazuju na drugačiju preraspodjelu afiniteta građana. Očekujem da to na parlamentarnim izborima bude i formalizovano.

Dakle, bez obzira na to što su i ova i prethodna vlada bile izabrane u skladu sa svim propisima, dakle imale su apsolutni legalitet, iz razloga koje sam naveo, a koji su poznati svim građanima Crne Gore ni jedna od posljednje dvije vlade nije imala potpuni legitimitet. Ovi izbori bi to definitivno trebalo da promijene.

Što se tiče Albanskog foruma očekujem da i na ovim izborima još jednom potvrdimo da smo najjači i najlegitimniji predstavnik albanskog naroda u Crnoj Gori. Ovo očekivanje zasnivam na uzlaznom trendu koji traje već pet godina kao i na činjenici da uspješno vladamo u Tuzima koje postaju jedan od svijetlih primjera lokalne vlasti u Crnoj Gori.

Uspjeh Malesije uskoro će doživjeti i opštine Ulcinj, gdje smo krenuli sa velikim infrastrukturnim projektima, opština Gusinje, koju takođe maksimalno podržavaju naši kadrovi u Vladi, opština Plav itd. Za godinu dana u Vladi pokazali smo se kao odličan primjer rada posvećenog faktorizaciji i integraciji Albanaca u sve državne institucije. U tom smislu očekujem da parlamentarni izbori pokažu i drugačiji odnos snaga među političkim strankama koje okupljaju Albance u Crnoj Gori.

CdM: Koje su ključne stavke programa koji nudite biračima?

Đeljošaj: Albanski forum će svojim programom doprinijeti opštem prosperitetu i razvoju. Kao neke od osnovnih principa rada i budućih aktivnosti možemo navesti:

1. Decentralizacija lokalnih samouprava, sa većim pravima i kontrolnim mehanizmima za opštine. Finansijska autonomija opština, koje bi koristile i dio PDV-a. Predškolsko i osnovno obrazovanje treba da bude uključeno u domen lokalne samouprave, a zdravstveni sistem reformisati i približiti ga građanima na lokalnom nivou. Ono što je važno za primorje, posebno za Ulcinj, jeste decentralizacija „Morskog dobra“, tako da opština Ulcinj upravlja svojom obalom i da se prihod vraća u njenu kasu za kapitalne i druge infrastrukturne projekte.

2. Veliku važnost pridajemo zatvaranju kladionica i ograničavanju kazina samo na hotele sa pet zvjezdica. Naša zdrava, talentovana i napredna omladina koja postiže uspjehe u obrazovnim, naučnim, sportskim, umjetničkim i drugim kategorijama zaslužuje zdravu i podsticajnu sredinu i zajednicu.

3. Obezbjeđivanje pune starosne penzije za sve građane, bez obzira na prethodno radno iskustvo ili staž, predstavlja našu treću tačku koju ćemo ostvariti. Na ovaj način ćemo eliminisati nepravednu diskriminaciju, ponuditi najbolje i najpogodnije uslove i standarde za sve naše građane. Naši stariji, sa zasluženim i adekvatnim penzijama, moći će da uživaju u svim blagodetima života sa svojim porodicama i najmilijima.

CdM: Ima li demokratske vlade ukoliko u njoj nema predstavnika manje brojnih naroda ?

Đeljošaj: Crna Gora već više od dvije decenije ima vlade u kojima su i politički predstavnici manje brojnih naroda. Čak i ako bi se shodno ishodu izbora došlo do situacije da se može formirati vlada u kojoj ne bi bilo predstavnika manje brojnih naroda duboko vjerujem da se to neće dogoditi. Crna Gora vjekovima baštini suživot i nacionalnu i vjersku raznolikost, mi to iskreno doživljavamo kao svoje bogatstvo, po tom smo nažalost jedinstven slučaj u ovom dijelu svijeta, naša država je ustrojena kao građanska tako da sve to govori kako opcija formiranja vlade bez političkih predstavnika manje brojnih naroda nije realna opcija.

Svjedočimo da čak i društva koja su decenijama barjaktarila u nacionalizmu i šovinizmu uključuju manjine u izvršnu vlast bez obzira na to koliko je to iskreno, a koliko je tek pragmatično. Ne bi bilo logično da sada Crna Gora krene nazad. Ovdje moram dodati da je u ovoj vladi prvi put slučaj da predstavnik albanskog naroda vodi jedno od sistemskih ministarstava – ta čast i ta odgovorna dužnost je pripala predstavniku iz naših redova, Marashu Dukaju. Dakle i u ovom smislu je Crna Gora napravila važan iskorak što sve ukazuje da opcija iz Vašeg pitanja nije realna.

CdM: Da li i šta zamjerate Vladi Dritana Abazovića ?

Đeljošaj: Naravno da imam zamjerki. Kada ih ne bih imao djelovao bih neozbiljno. Ali ne bi bilo umjesno da kao grupacija koja je podržala i glasala za formiranje ove vlade, da u medijima iznosimo kritike. Sve što imam da kažem na tu temu govorim redovno tamo gdje to treba reći, jer na taj način istinski promovišemo demokratiju, slobodu izražavanja i mišljenja i evropske vrijednosti. Ono što mogu da potvrdim jeste da su naši predstavnici u Vladi pokazali primjerno zapadnjačko ponašanje, radeći posvećeno, odgovorno i efikasno, što je dokaz da Albanski forum, gdje god da se nalazi, postiže uspjehe i pohvale.

CdM: Može li i kako Crna Gora do članstva u EU?

Đeljošaj: Sigurno je da može, vjerujem i da hoće. Nažalost u protekle tri godine iz razloga koje sam pominjao i iz nekih drugih integracija u EU nije bila prioritet ni jedne ni druge vlade bez obzira na retoriku. Kalendar događaja iz pristupnih pregovora to dokazuje. Naša agenda je od 2020. prazna.

Istraživanja pokazuju, a i poznavanje političke scene na to ukazuje da ogromna većina građana Crne Gore podržava članstvo u EU. Takođe, činjenica je da smo u razdoblju od 2016. do 2020. učinili sve što je do nas, ali da nijesmo napredovali željenim tempom isključivo iz političkih razloga unutar same EU koja, bremenita problemima i izazovima, prosto nije u ovom trenutku spremna na nastavak proširenja.

Međutim, agresija na Ukrajinu je i to promijenila. Sigurno je da smo u tom smislu propustili priliku da lako zabilježimo neki pogodak, ali nije kasno za to ni u narednoj vladi. Ako naredna vlada kao primarnu aktivnost agende bude imala integraciju u EU, siguran sam da za to može dobiti apsolutnu podršku i u Crnoj Gori i izvan nje. U tom smislu, ako bismo se zaista ozbiljno i efikasno bavili pristupom Evropskoj uniji, ako bismo imenovali prave ljude na prava mjesta, sasvim je racionalno očekivati da do kraja mandata naredne vlade završimo svoj dio posla koji se tiče ulaska u EU.

CdM: Zašto je došlo do optužbi sa Fatmirom Đekom?

Đeljošaj: Naš fokus nijesu Albanske partije, kad pominjem dešavanja, odgovornost je lična, albanske partije su nam partneri. Moj predlog da bude jedna albanska lista ali bez predsjednika partija u njoj, nego sa mladim i novim snagama krenemo je nažalost odbijena od onih koji su zadnjih dana nervozni i nisko i podmuklo napadaju mene i Albanski forum.

Ja im neću odgovoriti, predstaviću moj rad i plan za naredne četiri godine.

Politika da lični interesi budu važniji od nacionalnih NIJE podudarna sa Albanskim forumom.

Vjerujem da je Albanski forum pokazao da se politika može voditi principijelno, da se mogu braniti i štititi prava Albanaca u Crnoj Gori, da se može obavljati lokalna vlast, a da istovremeno budete i odgovorni prema državi Crnoj Gori, najbrojnijem narodu, da razumujete i izazove i težnje naših prijatelja i komšija Crnogoraca, i da pri svemu tome ne budete doživljavani kao nečija marioneta, privjesak ili ikebana. Kada to dokažete na djelu prirodno je očekivati napade od onih koji ne samo da su tvrdili ili smatrali da je to nemoguće, nego se nijesu usuđivali ni da pomisle na to.

Izvor: CDM

guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare