ĐELJOŠAJ NIJE PRIJAVIO AKCIJE, VOZILA I SVA PRIMANJA

Lokalne Vijesti

Aktuelni potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je kao predsjednik Opštine Tuzi prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer u imovinskom kartonu za 2020. godinu.

Bivši predsjednik opštine Tuzi  nije prijavio prihode od oko 2.700 eura i dva vozila, kao ni 4.500 akcija u Eurofondu, utvrdila je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) u odluci donijetoj 5. novembra.

ASK je utvrdila da je Đeljošaj, kao tadašnji čelnik Opštine Tuzi, na ime zarade prijavio prihod manji za 594,24 eura, da nije prijavio prihod od 1.000 eura za rad članova radnih tijela Opštine Tuzi, kao ni zimnicu od 180 eura. Đeljošaj, po stanju koje je utvrdila ASK, nije prijavio ni vozila “pasat” i “reno megan”, kao i da je prijavio za 960 eura manji godišnji prihod na ime svoje supruge i akcije na njeno ime.

Đeljošaj je u postupku pred ASK kazao da putnička motorna vozila nisu bila u njegovom vlasništvu 2020. godine, te da ih iz tog razloga nije prijavio. U odnosu na akcije svoje supruge, istakao je da je ona svih 5.000 akcija prodala, tako da ne zna kako su se vodile na njeno ime 2020. godine. Đeljošaj je sporio navode da je prihodovao 1.000 eura jer nikada nije bio dio radnog tijela Opštine, najavivši da će se dodatno izjasniti o tome u narednih sedam dana od dana usmene rasprave, kao i na prihod od zimnice, što, kako je konstatovano u odluci ASK, nije učinio.

Zaboravio pozajmice, prihode, akcije i ženin stan

ASK je utvrdila da je član Odbora direktora Vodovod i kanalcizacije Herceg Novi Đorđe Nikočević u imovinskim kartonima za 2017, 2018, 2019, 2020, 2021. i 2022. navodio netačne i nepotpune podatke o svojoj imovini. Nikočević, kako je utvrdila ASK, nije prijavio pozajmicu od Sindikalne organizacije “Dr Simo Milošević” u iznosu od 3.200 eura (2017), 5.350 eura (2018) i 1.800 eura (2019), oružje marke “zastava”, akcije u više subjekata, primanja u iznosu od oko 12.000 eura i stan od 28 kvadrata na ime njegove supruge. U postupku pred ASK tvrdio je da je o pozajmicama sindikalne organizacije saznao iz lokalnih medija, da je na akcije zaboravio, da za stan na ime supruge nisu znali, a da nije upoznat sa prihodima djece jer ne žive u istom domaćinstvu.

ASK je podatke iz Đeljoševog izvještaja upoređivala sa podacima Poreske uprave, MUP-a i Centralnog klirinškog depozitarnog društva, pri čemu su utvrdili da je prijavio manje prihode i da nije prijavio akcije, te da se na njegovo ime u bazi MUP-a vode dva vozila koja nije prijavio.

Agencija je utvrdila da je član Skupštine Vodakoma Đorđe Radanović, koji je i na funkciji člana Odbora direktora Luke Kotor, u izvještaju za 2022. prijavio manju zaradu za 400 eura, da nije prijavio 5.000 akcija kod Atlas monta i da njegova supruga posjeduje vozilo marke “golf”. U odluci ASK konstatovano je da je Radanović prekršio zakon jer ASK u roku od 30 dana nije obavijestio da je imenovan na funkciju u Luci Kotor. On je u svom izjašnjenju kazao da se radi o previdu, a ne o namjeri da nešto prikrije.

Odbornica u mojkovačkom parlamentu Ljiljana Jokić, prema odluci ASK, prekršila je zakon jer u imovinskom kartonu za 2022. nije prijavila 1.050 akcija u “Port od Adriji” i dva kreditna zaduženja na ime supruga u iznosima od po 2.500 eura.

Kako je utvrdila ASK, zakon je prekršio i bivši odborik u Skupštini opštine Rožaje Jasmin Bralić, koji je, dok je bio na toj funkciji, obavljao i funkciju izvršnog direktora DOO “Timber king Montenegro”. ASK je utvrdila da je zakon prekršio jer u zakonskom roku nije dostavio izvještaj o imovini nakon stupanja na funkciju odbornika.

Članica Komisije za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama Opštine Danilovgrad Milica Lakić, prema odluci ASK, prekršila je zakon jer nije dostavila izvještaj o prihodima i imovini u 30-dnevnom roku od stupanja na javnu funkciju. Ona je Agenciji kazala da nije znala da je javna funkcionerka.

Izvor: DAN

guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare