ZA TRAKTOR TREBA PRIKOLICA PAPIRA

Ekonomija

Poljoprivredni proizvođači su podijeljenih mišljenja kada je u pitanju rad Ministarstva poljoprivrede i Sekretarijata za poljoprivredu Opštine Tuzi. Neki kažu da je bolje, dok ima i onih koji su potpuno nezadovoljni koliko se pomaže. Poljoprivrednik iz Vuksanlekića Paško Dedvukaj kaže da se promjena vlasti na lokalnom nivou kada su u pitanju poljoprivrednici osjetila, ali da to ne može reći i za državni nivo.

– Na državnom nivou stanje se pogoršalo. Kada je u pitanju IPARD administracija svake godine je sve teža. Manje para daju nego prošle godine, iako ja imam isti kvadraturu imanja, a oni budžet kažu veći. I agrobudžet su iskomplikovali. Umjesto da izađe u novembru, decembru, oni ga daju od marta do juna. Kažu jednostavno je, pođeš u poštu, a ne shvataju da nemamo vremena za to. Svake subote sam prskao vinograd, danas moram opet. Pesticidi kod nas su uvozni i Bog zna šta je to. Prskaš sve po redu i posle dva dana pola vinograda nagrdi plemenjača. Mi sve to plaćamo, a oni sve skuplji. Na jugu Albanije su i za 40 odsto jeftiniji. To ministarstvo ne kontroliše. Naši preprodavci podigli su cijene na maksimum. Tako da subvencije koje dobijamo idu preprodavcima, ne nama – kaže Dedvukaj.

Dedvukaj ističe da traže preobimnu papirologiju kada se kupuje mehanizacija.

– Poljoprivrednici ne kupuju “ferari” nego traktor. To mora da se olakša, a nama je svake godine sve teže i teže. Mene su odbili za IPARD prošle godine, jer mi traže papire da imam tri godine iskustva, a moj video im se vrti u kancelarijama već deset godina. Tri, četiri puta sam konkurisao, a oni isti papir traže. Za istu parcelu traže saglasnost svake godine, a predam im trajni papir od notara – ističe Dedvukaj.

Smanjene subvencije za žitarice

Zef Dedvukaj kaže da je Ministarstvo poljoprivrede smanjilo subvencije na žitarice.

– Na žitarice subvencije su bile 500 eura po hektaru, a sada 270 eura. Tu smo pogođeni u negativnom smislu, jer prošle godine sam kupio kilo sjemena 42 centa, a ove godine euro. Đubrivo je prošle godine koštalo 14, 16 do 18 eura, a ove je 25 eura vreća. Na sve te cijene subvencija je smanjena – ističe Dedvukaj.

On kaže da ministarstvo treba da se zapita koliko su ljudi imali na prezentaciji milionskog projekta u Tuzima.

– Bilo ih je troje. Jedan je tražio još jedan traktor. Rekli mu ne može, jer je jedan kupio prije tri godine. Kako sa jednim traktorim da se razvija poljoprivreda… Komisija dođe da pogleda mehanizaciju i podrazumijeva se da su to stručnjaci, a ne da mene pita za šta što služi – kaže Dedvukaj.

image

Za razliku od njega poljoprivrednik iz Sukuruća Zef Dedvukaj smatra da je situacija sa ministarstvom bolja nego ranije.

– Zbog elementarnih nepogoda dobio sam 4.000 i 8.500 eura.To se nije desilo za 30 godine prethodne vlasti. Kada je u pitanju kontrola uvoza od toga su malo uradili. Pokušali su, ali kod nas do sada nije uticalo ništa. Cijena krompira je sada 50 do 55 centi i pored neroda ove godine poljoprivrednici na ovu trenutnu cijenu nijesu u gubitku, već u plusu. Cijena nas spaaava, jer se ne uvozi nego se oduzima od nas. Kako će biti sa ostalim kulturama vidjećemo – kaže Dedvukaj.

On je zadovoljan sa subvencijama koje obezbjeđuje ministarstvo.

– Sada su predvidjeli subvencije i za sistem za navodnjavanje, na sjeme krompira, na iskopavanje bunara… Ova lokalna vlast je pomogla više nego prethodna, ali ono što su nam obećali prošle godine kada smo oštećeni od elementarnih nepogoda nijesu ispunili – kaže Dedvukaj.

Izvor: DAN

guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare