NACRTOM LOKALNOG PLANA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE TUZI: VODOVOD I KANALIZACIJA KOŠTALI BI 13,9 MILIONA

Ekonomija

Izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda Tuzi bi mogla da košta 13,9 miliona eura piše u nacrtu lokalnog plana zaštite životne sredine od 2024. do 2027. godine. U dokumentu se navodi da je vizija održivi razvoj opštine Tuzi sa fokusom na očuvanje i unapređenje stanja životne sredine i prilagođavanje na uticaj klimatskih promjena zasnovan na savremenim praksama.

– Ukupno je neophodno 13.973.250 eura. Tehnička pomoć za pripremu projekta iznosila bi 271.229, tehnička pomoć tokom investicione faze 645.785, kanalizaciona mreža i kanalizacione pumpne stanice 6.083.000, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda 2.789.000 eura, vodosnabdijevanje 4.043.700, komunikacija i vidljivost 11.379 i nepredviđeni troškovi 129.157 eura. Finansije bi obezbijedila Opština, a dio bi bio iz budžeta Crne Gore – piše u dokumentu.

Vazduh planiraju da unaprijede tako što će između ostalog podstaći ugradnju ekoloških filtera na ispusnim dimnjacima ugostiteljskih objekata, podržati stanovništvo da zamijeni dotrajale peći sa ekološki prihvatljivijim pećima… U dokumentu se navodi da bi kvalitet vode unaprijedili izradom katastra i elaborata zaštite vodoizvorišta za šta bi im bilo potrebno 30.000 eura. Tu je i izrada katastra zagađivača životne sredine za šta je neophodno 5.000 eura.

Planiraju gradnju reciklažnog centra

Planom se predviđa i izgradnja reciklažnog centra u kom bi se otpad odvajao po strukturi. Za taj posao potrebno im je 3.000.000 eura, a plan je da se završi do kraja 2027. godine. Planirana je i izrada reciklažnog centra za kabasti otpad, kao i nabavka i modernizacija mehanizacije i opreme javnih preduzeća. Do kraja marta naredne godine planirali su i čišćenje deset divljih deponija, ozelenjavanje kao i postavljanje klupa i korpi. Za taj posao potrebno je 5.850 eura.

U planu je i čišćenje korta Cijevne i Rujele za šta im je potrebno po 20.000 eura. Dokument predviđa i izradu Plana upravljanja spomenikom prirode „Kanjon Cijevne“, te formiranje preduzeća za upravljanjem ovim područjem, kao i obilježavanje granica spomenika prirode. Zagađenje zemljišta planiraju da spriječe sprovođenjem monitoringa i ispitivanjem kvaliteta zemljišta, sanacijom zagađenog zemljišta, izradom i sprovođenjem akcionih planova i vodiča za primjenu DPP koje se odnose na održivo korištenje đubriva i sredstava za zaštitu bilja. U planu se našla i između ostalog, izrada katastra zelenih površina, sprovođenje projekta „Zeleno Tuzi – gradimo zelenu budućnost“, rekonstrukcija glavnog gradskog parka, ugradnja sistema za navodnjavanje KIC -a „Malesija“ i dopuna biljnog fonda, te uređenje platoa ustanove… Tu je i rekonstrukcija parkinga kod Opštine koji je planiran da se završi do kraja narene godine, a koštao bi 40.000 eura. Planirali su i pretvaranje divljih deponija u zelene površine, a vrijednost je 20.000 eura, kao i postavljanje klupa u gradskim ulicama vrijednosti 25.000 eura. Rok za taj posao je do kraja maja 2024. godine.

– Tu su i uređenje zelenih površina, sadnja zelenila, kao i uređenje seoskih centara kao što su Tojeć u Dinoši, Piograđa u Vladnama, Ljama u Milješu i Ljama u Omerbožovićima. To je panirano da se uradi do kraja godine za 15.000 eura – piše u dokumentu.

U planu Opštine je i izrada strateške karte buke i akcionog plana zaštite. Regulisali bi saobraćaj u centru opštine kroz zabranu za pojedine kategorije vozila u određenom dijelu dana, a plan je i da podstaknu građane da koriste bicikla. Ograničili bi i brzinu kretanja vozila u centru opštine i drugim osjetljivim akustičkim zonama.

Izvor: DAN

guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare