Rebalansom budžeta Opština Tuzi program mjera za razvoj poljoprivredne proizvodnje za ovu godinu iznosi 196.000 eura. Subvencije za podršku poljoprivrednim proizvođačima iznose 176.000 eura, a za direktna plaćanja po grlu stoke 50.000, dok je za podršku razvoju tržišne proizvodnje mlijeka predviđeno 116.000 eura. Podrška žetvi strnih i prosolikih žita iznosi 10.000 eura, a za promociju poljoprivrednih proizvoda i poljoprivrede predviđeno je 7.500 eura, dok će za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju potrošiti 12.500 eura, a na „ostale“ usluge ide 20.000 eura.
Jedan od većih poljoprivrednika u Tuzima Zef Dedvukaj kaže da treba povećati sve stavke koje su odnose na proizvodnju hrane.
– Što se tiče podrške poljoprivredne proizvodnje treba da se poveća podrška za svaku kulturu, a posebno za žitarice. Situacija u Crnoj Gori je takva da u treba hranu da proizvodimo, a ne da je uvozimo iz drugih država. Sve ono što možemo ovdje da proizvedemo treba da se podrži subvencijama jer tako se daje motiv i podrška našim proizvođačima koji se bave proiznjnjvodnjom hrane. Cijene svaki dan su sve veće, pa samim tim i podrška poljoprivrednicima treba da se povećava da bi proizvođač mogao finansijski da opstane – rekao je Dedvukaj.
Dedvukaj tvrdi da Opština Tuzi za ovu godinu još nije pomogla proizvođače.
– Za ovu godinu nam još nijesu pomogli. Svi proizvođači pšenice su na gubitku. Prošle godine podrška je bila 500 eura po hektaru, a otkupna cijena 32 centa. Ove godine cijena je 20 centi, a umanjena je i podrška pa sad po hektaru iznosi 270 eura. Opština nije pomogla onim proizvođačima kojima je grad uništio sve proizvode, samo smo dobili obećanja. Prošle godine Opština je pomogla onima koji su prodali svoje proizvode, a onima koji su bili totalno uništeni ništa – kazao je Dedvukaj.
Program mjera za razvoj poljoprivredne proizvodnje za ovu godinu naći će se danas pred odbornicima u SO. Nezavisni odbornik Adnan Pepić kaže da je Opština Tuzi prepoznata kao opština koja vodi brigu o poljoprivrednim proizvođačima.
– Programom mjera za ovu godinu su obuhvaćeni, prvenstveno, stočari. Stočarski fond u Crnoj Gori je u odnosu na raniji period doživio značajan pad. Zbog toga su od izuzetne važnosti svi podsticaji koji imaju za cilj poboljšanje uslova i kvaliteta usluga u sektoru stočarstva. S tim u vezi smatram značajnim i ovaj program mjera koji ima za cilj unaprijediti stočarstvo u našoj opštini kroz podsticaj podrške proizvođačima sirovog mlijeka i plaćanje po grlu stoke. Kroz ovaj projekat mjera stočarska proizvodnja u opštini Tuzi bi trebalo da se postepeno razvija i da u narednom periodu dostigne zadovoljavajući nivo – smatra Pepić.
Izvor: DAN