Iako se bliži datum kada političke partije treba da predaju izborne liste Opštinskoj izbornoj komisiji većina njih i dalje ne otkriva karte kako će nastupiti na lokalnim izborima 5. marta. Rok za predaju lista ističe 7. februara. Ono što se definitivno zna i što je objelodanjeno u novembru prošle godine jeste da će na izborima nastupiti koalicija Albanski forum koju čine Albanska alternativa (AA), Demokratski savez Albanaca (DSA) i Nacionalna unija Albanaca (NUA). Nik Đeljošaj, predsjednik Opštine Tuzi, kazao je da će on biti nosilac liste ispred koalicije.
– Osvojićemo sigurno apsolutnu vlast na izborima. Albanski forum nije samo koalicija partija, nego građana, dijaspore… Odlučićemo zajedno nakon izbora da li ima još neko da zaslužuje da bude zajedno sa nama. Sve u svoje vrijeme. Albanci opet pokazuju jedinstvo, a gdje je jedinstvo tu je i razvoj. U okviru dogovora sa DSA i NUA, mjesto nosioca liste Albanskog foruma pripada AA, a savjet ogranka Malesije AA mi je povjerio da to budem ja. Odgovor na ovu koaliciju je izuzetno pozitivan, kako kod naših građana, tako i kod dijaspore. Građani vide promjenu, vide da je ova vlast dostupna 24/7 svakom građaninu, bez obzira na nacionalne, vjerske ili političke razlike. Ne kao prethodna vlast koja je pravila razlike i vještačke podjele među braćom, rođacima, komšijama… Čak i oni koji nijesu glasali za nas sada hoće. Siguran sam da ćemo na osnovu rada, uspjeha i odličnih rezultata 5. marta zapečatiti ubjedljivu i istorijsku pobjedu – ističe Đeljošaj.
Đokaj: Svi bi DUA za partnera
DUA će ovih dana odlučiti kako će nastupiti na lokalnim izborima. Enis Đokaj, odbornik kaže da ih raduje činjenica da na terenu vlada pozitivno mišljenje o partiji i da svi politički subjekti žele saradnju sa njima.
– To nam ujedno daje prostora da racionalno donosimo valjanu odluku. Nadamo se da će DUA biti dio većine koja će u narednom mandatu raditi na poboljšanju uslova života građana opštine Tuzi, ali i da će stvarati bolje uslove za razvijanja biznisa pogotovo za mlade preduzetnike –kaže Đokaj.
Odbornik Demokrata Štjefan Camaj kazao je da će na izborima najvjerovatnije nastupiti samostalno. Demokrate su prije četiri godine bile tas na vagi u smjeni režima koji je predvodio DPS. U političkim analima ostaće zabilježeno da je presudio jedan glas dat upravo stranci koju je predvodio Štjefan Camaj.
– Ponuda za koalicije još nije bilo, niti primamo neozbiljne ili od nedovoljno ozbiljnih ponuđača, iz razloga jer smo građane u Tuzima navikli na ozbiljne priče, na poštovanje date riječi i iskreno zalaganje kad je u pitanju interes građana. Nosilac liste još nije određen, ali ćemo blagovremeno imati ime. Zalažemo se za bolji život građana svakog dana, a tako će biti i u naredne četiri godine. Fokus djelovanja stavljamo na poljoprivredu i stočarstvo, kao glavne grane razvoja opštine, na mlade ljude, socijalno ugrožene, a posebnu pažnju ćemo posvetiti razvoju turizma u Malesiji. Očekujemo u najmanju ruku dvostruko bolji od onog prije četiri godine. Građani Malesije, ma kako se izjasnili, a koji su željeli promjene 2019. godine, znaće da cijene našu podršku onima koji su htjeli vlast bez DPS-a, a ta naša podrška je bila 17. mandat u SO Tuzi. To je bio ključni mandat da se DPS preseli u opozicij – kaže Camaj.
Oprobaće se i SNP
Kolja Ljuljđuraj, funkcioenr SNP- a, kaže da će predati listu, a nosioca će uskoro odrediti. Ova partija je prije četiri godine ostala van parlamenta. – Vjerujemo da ulazimo u parlament i da ćemo mi odlučiti ko će biti vlast u Tuzima. Poziva za koaliciju nijesmo imali – kaže Ljuljđuraj.
Bošnjačka stranka još nije donijela konačnu odluku o nastupu na izborima. Odbornik Adnan Pepić kaže da veliki broj članova BS-a želi da stranka samostalno nastupi na izborima.
– Koliko je meni poznato bilo je nezvaničnih razgovora u formi ispitivanja raspoloženja. Zvaničnih nije bilo. Raduje nas svaki poziv, jer to govori o ozbiljnosti i prihvatljivosti politike koju BS vodi. Naša politika je zalaganje za evroatlansku, građansku, multietničku, multivjersku i sekularnu državu. Svaki poziv koji nam se uputi smatramo kao dobar pokazatelj ispravnosti politike koju vodimo od osnivanja i na čijem kursu smo istrajni. Mi ne bježimo od razgovora, čak ih priželjkujemo. O nastupu stranke odluku donose stranački organi. Ono što je izvjesno je želja velikog broja članova da se samostalno nastupi na izborima – ističe Pepić.
Pepić kaže da je program BS odavno urađen, a to je zalaganje za razvoj Tuzi i poboljšanje kvaliteta života građana.
– Prioriteti će biti mjesta u kojima žive Bošnjaci, kao što su Karabuško polje i Kuće Rakića, ali ćemo se isto tako zalagati za sve građane u Tuzima, bez obzira na nacionalnu, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost – ističe Pepić.
Ni Socijaldemokrtae nijesu odlučile o nastupu na izborima, a kako kaže Samir Adžović, odbornik, to će uskoro učiniti.
– Uveliko se pripremamo za kampanju, imamo mnogo materijala i odličnih ideja. U pripremi je i program koji će biti zasnovan na aktuelnim problemima koji traže hitno rješavanje. Očekujemo da odbranimo izborni rezultat koji smo ostvarili na prethodnim izborima, ali i da povećamo glasačko tijelo – kazao je Adžović.
Kako će DPS izaći na izbore još nije poznato. Nezvanično se pominje da bi mogli nastupiti kao koalicija sa BS-om, DUA i SD, ali sa tom odlukom se ne slažu svi u partiji. Iz DPS-a Tuzi juče nijesmo mogli dobiti informaciju o njihovom nastupu na izborima 5. marta, jer odbornici Mirza Pepić, Halil Duković i Simon Ivezaj, nijesu odgovarali na telefonske pozive.
Izvor: DAN